Xps

Homojen hücre yapısına sahip,ısı yalıtımı yapmak amacıyla üretilen ve kullanılan köpük malzemelerdir.
XPS`in hammaddesi olan polistren, Ekstrüzyon işlemi ile hat boyunca istenilen kalınlıkta çekilir. Sürekli bilgisayar kontrolünde yapılan bu üretim sayesinde homojen balpeteği görünümünde , kararlı bir hücre yapısı elde edilir. Hücreler bütün yüzlerinden birbirine bağlıdır. Hava hücrelerin içine hapsedilmiştir. Hareketsiz kuru hava ile; bilinen en mükemmel ısı yalıtımı sağlanmaktadır.

Hattan çıkan malzemenin yüzeyi, zırhlı veya pürüzlü yüzey olarak malzemenin kullanılacağı detaydaki ihtiyaçlar doğrultusunda yapılandırılır.
Üretim teknolojisi sayesinde balpeteği görünümünde kararlı bir hücre yapısı elde edilir.Bu yapı sayesinde Ekstrude Polistren malzemeler (XPS) bünyesine su almaz ve nemden etkilenmezler ve diğer ısı yalıtım malzemeleri ile kıyaslandığında haklı bir üstünlüğe sahiptirler.
XPS `nin özellikleri
- Isı İletkenlik Katsayısı diğer ısı yalıtım malzemelerine göre düşüktür.
- Kapalı Gözenekli Hücre Yapısına Sahiptir.
-Su emmeme özelliği sayesinde sürekli ve azalmayan λ-ısı iletkenlik değerine sahiptir.
-Yüksek basma mukavemeti ve eğilme mukavemeti sayesinde zaman içinde kalınlığı azalmaz.(100-500 kPa)
- Bünyesine Su Emmez, su içinde dahi donma-çözülme dayanımı yüksektir.
-Yüksek elastisite modülü ve boyutsal kararlılık.
-Optimum buhar difüzyon direnci sayesinde kullanım yerine uygun µ değeri.
-XPS ürünler diğer plastiklerle karıştırılmadan geri dönüşümde kullanılabilirler.
-Her çeşit kesici aletle kesilebilir, ufalanmaz, fire vermez.Teknik Özellikler:

1-) ISI İLETKENLİK DEĞERİ (lambda) (λ = W/mK)
1 Kasım 2008`de yürürlüğe giren TS 825 Isı Yalıtım Yönetmeliği`nin revizyonu ile ≥25 kg/m3 ve ≥30 kg/m3 yoğınlukta XPS Ürünler için ? (ısı iletkenlik değeri) sınıfı 0,030 - 0,035 - 0,040 W/mK tanımlanmıştır.

2-) SU EMME
Su bünyesine girdiği ısı yalıtım malzemelerinin bozulmasına neden olduğu gibi ,ısı yalıtım değerlerini de düşürmektedir. Su ısıyı havadan 25 kat daha fazla iletmektedir.Hücre yapısı sayesinde suya ve neme karşı dayanıklı Ekstrüde Polistren Köpükler yapılarda uzun ömürlü ve güvenli detay çözümleri sunar. Suyun sebep olacağı yalıtım zaaflarına meydan vermez , yalıtım performansını yapı ömrü boyunca devam ettirir.

XPS levhalarının bu özelliği sayesinde detaylarda önemli avantajlar sağlanır.Örneğin Teras Çatılarda Ters Teras Çatı Sisteminde olduğu gibi su yalıtımını koruyan,uzun ömürlü detay çözümlerine olanak tanır.Yada Dış Cephe mantolama sistemlerinde sürekli dış iklim şartlarına maruz kaldığında suyu bünyesine emmediği için ve donma-çözülme döngüsündeki dayanımı sayesinde malzemenin dayanıklılığı bina ömrü boyunca süreklidir ve zaman içinde ısı yalıtım performansı değişmez.

3-) MEKANİK ÖZELLİKLER
Ekstrüde Polistren Köpüklerin bir diğer üstünlüğü de kısa ve uzun süreli yüklemeler karşısında gösterdiği yüksek mekanik dayanımdır. Bir ısı yalıtım malzemesi yük altında iken basma dayanımı ne kadar yüksek olursa kalınlığındaki azalma o kadar az olur ki, bu da termal direnç değerini korur. Termal direnç değeri kalınlık ile doğru orantılıdır.

Ekstrüde Polistren Köpükler basma dayanımı en yüksek malzemelerden biridir. Güvenli tarafta kalmak için de malzemelerin %10 deformasyondaki basma dayanımları esas alınmalıdır.
Yoğunluk ve XPS ürünlerin en önemli özelliklerinden olan Basma/ Sünme dayanımı arasında doğrusal bir ilişki vardır. Yoğunluk arttıkça basma ve sünme dayanımları artar.


Uygulama Alanları

- Çatılarda (teras,kırma),
- Duvarlarda (dıştan,sandviç,içten),
- Toprak altı yalıtımlar (bodrum perde duvarı, temel yalıtımı, donmaya karşı yol, havaalanı pistleri, demiryolu yalıtımları),
- Döşemeler(döşeme betonu altı,üstü ve şap altı vb.)
tüm binalarda ve mühendislik yapılarında kullanılmaktadır.
Endüstride, sandviç çatı ve cephe panellerinde, frigorik kamyon kasalarında, soğuk hava depolarında, acil durum barakalarında, şantiye ve askeri amaçlı korunma ünitelerinde, doğrama sistemlerinin camsız bölümlerinde, ısı yalıtımlı sandviç ara bölme duvarlarında, besi çiftliklerinde kullanılabilir.

Su yalıtımı : Yapıları tehdit eden önemli faktörlerden biriside su’dur.. Yapıların proje aşamasında doğru şekilde tasarlanarak inşa edilmesi, dış etkenlerden korunması yapıların uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.Heryönden gelebilecek su, nem vb gibi olumsuz etkenlere karşı yapıları korumak amaçlı, yapıların yüzeylerine uygulanan işleme su yalıtımı denmektedir.

Su yalıtımı nasıl yapılır;

Yapılarda suyun girebileceği temel, çatı, kolun vb gibi yerlere su geçirmeyen malzemeler uygulanmasıyla yapılmaktadır..

Su’yun yapılardaki olumsuz etkileri;

Yapıya sızan su, yapıların taşıyıcı kısımlarını korozyona uğratarak, kesitlerinin azalmasına ve yük taşıma kapasitesinin ciddi miktarlarda düşmesine neden olur.
Su, soğuk mevsimlerde donarak, sıcak mevsimlerde ise buharlaşarak beton bütünlüğünün bozulmasına ve çatlaklara yol açar.
zemin rutubeti veya zemin suyu içerisinde bulunan sülfatlar, temel betonuyla kimyasal reaksiyonlara girerek beton kompozisyonunun bozulmasına sebep olur.
Yapılarda insan sağlığı açısından zararlı küf, mantar vb. organik maddelerin oluşumuna da yol açar.

Su yalıtımının yapılara faydaları;

Betonun içindeki demirlerin pas tutmasını engeller, taşıma kapasitesinin düşmesini önler ve yapının depreme karşı dayanıklılığını korur.
Yapılarda bakteri ve küf oluşmasını engeller.
Su’yun çatılardan ve tavanlardan damlamasını, bodrumları basmasını önleyerek sağlıklı ve konforlu ortamlar sağlar.
Yapıların ömrünü uzatır, bakım giderlerini azaltır, böylece tadilatların seyrek oluşu maddi yönden tasarruf sağlar.
Depolarda ve havuzlarda su kaçaklarını önler ve su kalitesini korur.

Su yalıtımı yapılan alanlar;

Yapılara suyun girebileceği; temellere, toprak ile temas eden duvarlara, suyun yapı dışında birikebileceği veya suyun sıçrayabileceği seviyenin altındaki dış duvarlara, balkonlara, teras çatılara, eğimli çatılara ve ıslak hacimlere ,
Suyun içerisinde kalan kısımlar; havuz, su depoları, suni göletler vb. yapılara uygulanır